fbpx

Macron: Ukraina duhet të rezistojë dhe të fitojë luftën

ee682552-57f0-4940-9864-bea15dd01e78.jpg

Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se Ukraina duhet të fitojë luftën kundër Rusisë, teksa ai vizitoi qytetin e Irpin pranë kryeqytetit të Kievit, sipas BBC.

“Franca ka qenë përkrah Ukrainës që nga dita e parë. Ne jemi pranë ukrainasve pa asnjë dyshim. Ukraina duhet të rezistojë dhe të fitojë,” u tha Macron gazetarëve në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me komentet e tij të mëparshme se Rusia nuk duhet të poshtërohet.

Duke qëndruar pranë ndërtesave të shkatërruara, të djegura, ai dhe udhëheqësit e Gjermanisë, Italisë dhe Rumanisë dukeshin të shqetësuar ndërsa dëgjonin një zyrtar ukrainas që shpjegonte se çfarë kishte ndodhur atje.

Më pas Macron u tha gazetarëve, “është një qytet heroik, i shënjuar nga stigma e barbarizmit”.

Ukraina ka akuzuar vazhdimisht Rusinë për mizoritë e shumta në Irpin ndërsa nga ana tjetër Rusia i ka mohuar akuzat.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303