fbpx

Makina hyn në pistë, mbyllet aeroporti i Hanoverit

airport-hannover.jpg

Aeroporti i Hanoverit aktualisht është i mbyllur për fluturime pasi një makinë ka hyrë në pistë, thotë policia gjermane.

Incidenti ndodhi rreth orës 15:40 në orën lokale.

Në një njoftim në twitter, policia e Hanoverit tha se oficerët ndaluan makinën, dhe arrestuan shoferin. Më vonë ata konfirmuan se të gjitha fluturimet brenda dhe jashtë ishin pezulluar pasi hetimet janë ende në vazhdim.

Incidenti vjen pak më shumë se një javë pasi policia gjermane njoftoi se ka rritur sigurinë e aeroportit për shkak të frikës nga terrorizmi.

Por policia tha se nuk kishte asnjë tregues deri më tani se incidenti i së shtunës ishte i lidhur me incidentin. Ata thonë se po hetojnë nëse shoferi ishte nën ndikimin e drogës.

Makina thuhet se ka pasur targa polake.

Mediat lokale raportojnë se terminalet e aeroportit mbeten të hapura për udhëtarët. Nuk është e qartë se për sa kohë do të mbeten të pezulluara fluturimet.

Aeroporti i Hanoverit ndodhet 11 km nga qendra e qytetit. Miliona njerëz fluturojnë çdo vit, por nuk konsiderohet si një nga aeroportet më të mëdha të Gjermanisë./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *