fbpx

Mario Draghi do të betohet nesër si kryeministër i Italisë, prezanton ministrat e rinj të qeverisë

draghi.jpg

Mario Draghi do të jetë kryeministri i ri i Italisë.

Ditën e nesërme në mesditë do të betohet përballë presidentit Sergio Mattarella. Në takimin me Mattarellën, Draghi prezantoi listën me ministrat e rinj (8 femra dhe 15 meshkuj), të cilët janë:

Roberto Speranza – Ministër i Shëndetësisë;

Dario Franceschini – Ministër i Kulturës;

Cristina Messa – Ministrja për Universitetin;

Patrizio Bianchi – Ministri i Arsimit;

Andrea Orlando – Ministër i Punës dhe Politikave Sociale;

Enrico Giovannini – Ministër i Infrastrukturës dhe Transportit;

Roberto Cingolani – Ministri i tranzicionit ekologjik;

Massimo Garavaglia – Ministri i Turizmit;

Stefano Patuanelli – Ministër për Bujqësinë;

Erika Stefani – Ministrja e re për Aftësinë e Kufizuar.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303