24.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

May paralajmëron krizë nëse deputetët kundërshtojnë sërish marrëveshjen

spot_img

Theresa May i ka bërë thirrje liderëve të BE-së për “një përpjekje tjetër” për të marrë marrëveshjen e saj të Brexit përmes Parlamentit, por paralajmëroi për një “moment krize” nëse deputetët e kundërshtojnë atë.

Ajo tha se Britania e Madhe kishte paraqitur propozime “serioze dhe të detajuara” për të trajtuar bllokimin mbi kufirin irlandez, por pranoi se bisedimet kishin qenë “të vështira”.

Nëse rrëzohet përsëri, ajo tha se mund të rezultojë në një Brexit më të butë ose Britania e Madhe nuk do të largohej “fare”, çka sipas May do të ishte një “dështim politik”.

“Le ta përfundojmë Brexit”, nxiti ajo.

BE i ka thënë Britanisë së Madhe të dalë përpara me ide të reja për të thyer bllokimin.

Mbretëria e Bashkuar do të largohet nga Bashkimi Evropian më 29 mars, edhe pse parlamenti britanik duhet ende të pranojë rregullat e tërheqjes.

Deputetët do të votojnë për herë të dytë marrëveshjen e tërheqjes që kryeministrja May ka negociuar me BE të martën, pasi marrëveshja u rrëzua në janar.

Nëse ata e refuzojnë atë përsëri, ata do të kenë mundësinë të largohen nga BE pa marrëveshje ose të shtyjnë datën e largimit./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat