Theresa May përballë mocionit të mosbesimit

may-2.jpg

Lideri i partisë opozitare në Britani, Jeremy Corbyn e ka quajtur administratën e Theresa May një “qeveri zombie” që “nuk mund të qeverisë” dhe kërkoi dorëheqjen e saj.

Duke hapur një debat mbi mocionin e mosbesimit, Corbyn tha se qeveria “duhet të bëjë gjënë e duhur dhe të japë dorëheqjen” pas humbjes së madhe në mbrëmjen e së martës.

Corbyn shpreson që vendi të shkojë në zgjedhje, por figurat e larta të partisë pranojnë se nuk kanë gjasa të kenë sukses.

Vota e mosbesimit pritet të mbahet rreth orës 19:00 me orën lokale..

Qeveria e  Theresa May do të përballet me një mocion mosbesimit pasi deputetët hodhën poshtë marrëveshjen e kryeministres për Brexit.

Megjithatë, një figurë e lartë e partisë ka sugjeruar se nuk ka gjasa të ketë sukses, me kundërshtarët e DUP dhe Tory të Irlandës së Veriut duke thënë se ata do të mbështesin kryeministren.

Kryeministrja May i ka thënë deputetëve se do të kthehet në parlament me një plan alternativ javën e ardhshme, me kusht që ajo t’i mbijetojë mocionit.

“Parlamenti ka folur dhe kjo qeveri do të dëgjojë,” tha ajo të martën, duke ofruar bisedime ndërpartiake për të përcaktuar një rrugëdalje. /real-news.tv/

scroll to top