21.5 C
Tirana
E diel, 26 Maj, 2024

TË FUNDIT

Mbi 20% e përdorimit të antibiotikëve është i panevojshëm

spot_img

Vetëm tetë për qind e recetave të antibiotikëve në vitin 2016 ishin të justifikuara në mënyrë të qartë, sipas një studimi të ri të realizuar në Amerikë. amerikanëve të siguruar privatisht.

Pjesa tjetër ishin të dyshimta – 23 përqind ishin të panevojshme, 36 përqind ishin ndoshta të nevojshme dhe 28 përqind u bënë pa një diagnozë të dokumentuar.

Sipas të dhënave më të fundit në 2016, një në gjashtë të rritur dhe një në dhjetë fëmijë morën recetë të panevojshme për antibiotikë të paktën një herë.

Autori kryesor Kao-Ping Chua i Universitetit të Miçiganit paralajmëroi se kjo situate është nënvlerësuar në mënyrë të habitshme dhe mund të çojë në një të ardhme ku ku antibiotikët nuk funksionojne kundër as edhe ptogjeneve më të vogla aktualisht të trajtueshëm./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat