24.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Mbi 400 të vdekur nga cikloni Idai në Mozambik

spot_img

Numri i të vdekurve në Mozambik, pasi ciklonit Idai që shkatërroi Afrikën Jugore dhe shkaktoi përmbytje shkatërruese, ka arritur në 417, tha të shtunën Ministri i Tokës dhe Ambientit Celso Correia, duke shtuar se situata mbetet kritike.

Cikloni Idai goditi qytetin portual Mozambik të Beira me erëra deri në 170 km në orë javën e kaluar, e më pas u zhvendos në brendësi të Zimbabve dhe Malavi, duke rrafshuar ndërtesat dhe duke vënë jetën e miliona njerëzve në rrezik.

“Situata po përmirësohet por mbetet ende kritike,” tha Correia, duke shtuar se ishte duke u bërë më e lehtë për të punuar në terren.

“Por fatkeqësisht numri i të vdekurve është në rritje, tani kemi 417 njerëz që kanë humbur jetën”-shtoi ai.

Shirat e stuhisë shkaktuan që lumenjtë Buzi dhe Pungwe të dalin nga shtrati i tyre./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat