fbpx

Mbi 4,1 miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19 në të gjithë botën, Kina shënon rekord, ja renditja e shteteve

20210802_153407.jpg

 

Sipas shifrave të publikuara nga “Our World in Data”, në mbarë botën deri më tani janë administruar mbi 4,1 miliardë doza të vaksinës së koronavirusit COVID-19.Vendin e parë e mban Kina me 1 miliard e 670 milionë doza të administruara, India 472,2 milionë doza, SHBA-ja ka administruar 346,4 milionë doza, Brazili 142,4 milionë, Gjermania 92,05 milionë doza.Më pas vijon Japonia me 87,3 milionë doza, Mbretëria e Bashkuar 85,2 milionë, Turqia 73,6 milionë doza.Lista vazhdon me Francën, e cila ka administruar mbi 72,6 milionë, Italia 68,7 milionë, Indonezia 68,1 milionë, Meksika 67,3 milionë, Rusia 62,2 milionë dhe Spanja 56,1 milionë doza.

 

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303