fbpx

Mbyllet afati për aplikimin në SPAK, 27 garues

1-14.jpg

Është mbyllur ditën e sotme zyrtarisht afati që prokurorët të kandidojnë për të pjesë e Prokurorisë Speciale, institucionit kyç që pritet të hetojë rastet e korrupsionit të zyrtarëve të lartë.

Për 15 vendet në SPAK do të jenë në garë 27 prokurorë. Sipas përfaqësuesve të KLP-së ky është një numër i mjaftueshëm dhe i kënaqshëm duke pasur parasysh skepticizmin.

Ndërkohë që sipas raporteve vetëm 5 nga 27 aplikantët kanë kaluar vettingun dhe do të pritet që të gjithë të mund ta kalojnë këtë proces.

SPAK ka futur në sherr politikën me mazhorancës që e cilëson një sukses të madh ndërkohë që opozita akuzon për njëanshmëri.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303