fbpx

‘Më sillni një kafe’, zbulohet identiteti i 3 shqiptarëve të arrestuar në Itali për trafik të lëndëve narkotike

ges.png

13 persona janë vënë nën hetim në Itali, 5 prej të cilëve shqiptar, ku 3 janë në arrest dhe dy të arratisur, për trafikim të lëndëve narkotike.

Praktika e tyre ishte e padëgjuar më parë, ku gjatë telefonatave midis grupit ata porosisnin ‘kafe dhe çokollata’.

Masat e paraburgimit në fund të operacionit të quajtur “Zilja e Drogës” u dha kundër Bledar Meja, 33 vjeç, me vendbanim në Santa Croce, Arben Ahmeti, 28-vjeç gjithashtu banues në Santa Croce, dhe Orgest Gjergji, 30 vjeç, banues në La Scala di San Miniato.

Sipas Il Tirreno, për dy të dyshuar të tjerë, që gjithashtu i përkisnin familjes Meja, gjykata e Pizës, pasi vlerësoi kërkesat e Prokurorit Publik, urdhëroi masën e ndalimit për të qëndruar në provincën e Pizës.

Përveç rreth 50 mijë eurove, një pistoletë dhe municion u sekuestruan gjithashtu gjatë operacionit. Çmimi i kërkuar për një dozë 0,5 gram ishte rreth 35 euro për klientët e rregullt dhe në disa raste shitet edhe për 50 euro. Kur blerësit nuk paguanin, Bledari menaxhoi mbledhjen e borxheve.

Të tre të arrestuarit janë në burg në Don Bosco dhe ditët e fundit gjatë marrjes në pyetje të garancisë, ata përdorën të drejtën për të mos u përgjigjur pyetjeve të gjyqtarit hetues, Giuseppe Lagitudine. Dy të dyshuar të tjerë, të gjetur, në fazën e parë të hetimit, në disponueshmërinë e 50 mijë eurove të mbyllura në dy qese plastike janë në arrati.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303