fbpx

Mediat e huaja raportojnë tërmetin, më i forti në dekada

5498BDF7-9EBF-4538-AFD9-6ADC8CB4D318.jpeg

Mediat e huaja po pasqyrojë situatën e tërmeteve në Shqipëri.

New York Times dhe Reuters shkruajnë se ky është tërmeti më i fuqishëm që ka goditur Shqipërinë në dekada.

Ndërsa shkruan se tërmeti 6.4 ballë goditi vendin mëngjesin e së martën duke lënë të vdekur të paktën një person.

“Nuk dihet ende se sa njerëz u plagosën por disa persona janë dërguar në spital në Tiranë,”-shkruan New York Times.

Media citon zyrtarët duke shkruar se dëmi më i madh është në qytetin portual të Durrësit.

CNN shkruan: “Të paktën 140 persona janë plagosur nga tërmeti 6.4 ballë në Shqipëri”.

Euronews në titull kryesor të lajmit shkruan: “Shqiptarët reagojnë ndaj tërmetit më të fuqishëm në dekadat e fundit”

Tabolidi britanik “Dailymail” shkruan për tre persona të vdekur nga tërmeti i fuqishëm”

Tërmeti është raportuar edhe nga mediat të tjera të huaja, italiane, greke dhe amerikane.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303