fbpx

Meksika nuk dëshiron tensione me SHBA

Ministri i Jashtëm i Meksikës ka deklaruar se numri i emigrantëve që shkojnë drejt SHBA do të bjerë më tej dhe se ishte në interesin e vendit të tij që të shmangte tensionet me Uashingtonin për emigracionin në prag të zgjedhjeve presidenciale të SHBA në vitin 2020.

Ministri i Jashtëm, Marcelo Ebrard, gjithashtu tha se Meksika ka një pamje tjetër nga ajo e shprehur të mërkurën nga Gjykata Supreme e SHBA, e cila dha një kërkesë nga administrata Trump për të zbatuar plotësisht një rregull të ri që do të kufizonte kërkesat për azil nga emigrantët në kufirin SHBA-Meksikë .

“Ky është vendimi i gjykatës, është çështje e SHBA dhe padyshim që ne nuk jemi dakord me të, ne kemi një politikë të ndryshme,” i tha Ebrard një konference të rregullt për shtyp./real-news.tv/