21.5 C
Tirana
E diel, 26 Maj, 2024

TË FUNDIT

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për t’u prekur nga kjo sëmundje

spot_img

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit.

Melanoma është një nga kanceret me rritje të shpejtë në Shtetet e Bashkuara, duke kërcyer 2% në vit midis 2005 dhe 2015, si burra ashtu edhe gra, konstatoi studimi, me rreth 151,000 raste në vit në vitin 2030, nga pak më shumë se 96,000 në 2019, nëse tendencat aktuale vazhdojnë.

Për të përcaktuar numrin e melanomave të lidhura me UV për shtet, studiuesit krahasuan rastet midis 2011 dhe 2015 me një bazë të rasteve të pritura. Ata përdorën të dhëna historike midis viteve 1942 dhe 1954 nga nivelet e incidencës së melanomës në Connecticut, i cili ishte shteti i parë me një regjistër kanceroz me bazë popullsinë, i cili doli me një bazë fillestare për matje.

Studimi zbuloi në përgjithësi se ekspozimi UV në Shtetet e Bashkuara përbën 91% të të gjitha rasteve të melanomës të diagnostikuar nga 2011 deri në 2015 dhe se 94% ndodh në të bardhët jo-spanjolle.

Shtete të shumta kishin raste të melanomës me rreze UV ??mbi 25 në 100,000 për të bardhët jo-Spanjolle, përfshirë Delaware, Georgia, California, Maryland, North Carolina, Florida, Oregon, South Carolina, Washington, Neë Jersey, New Hampshire, Vermont, Utah, Minesota, Idaho, Kentucky dhe Alabama.

Shtetet me normat më të larta të incidencës me atribut të UV-së midis të gjithë banorëve ishin:

Juta – 36.3 raste për 100,000

Vermont – 31.1 për 100,000

Delaware – 28.2 në 100,000

Minesota -27.6 për 100,000

Neë Hampshire -27.2 për 100,000

Oregon – 25.5 për 100,000

Idaho – 25.4 për 100,000

Xhorxhia – 24.2 për 100,000

Washington – 23.9 për 100,000

Montana – 23.9 për 100,000

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat