fbpx

Mënyra efektive si të lehtësojmë dhimbjen e fytit

Gjatë ditëve të ftohta, dhimbjet e fundit dhe virozat janë më të shpeshta, si tek fëmijët ashtu edhe te të rriturit.

Para se t’i drejtohemi mjekut apo të përdorim medikamente, mund të luftojmë dhimbjen e fytit me një mënyrë efektive të përgatitur në shtëpi. Receta është shumë e lehtë dhe e shpejtë për tu përgatitur.

Në një kavanoz qelqi hedhim:

Limon

Mjaltë

Xhenxhefil

Në kavanozin e qelqit vendosni copët e limonit dhe vendosni mjaltin ose xhenxhefilin. Mbylleni kapakun e kavanozit dhe lëreni në frigorifer derisa të bëhet masa sikur xhelatinë.

Kur dëshironi që ta përdorni këtë tretman, merreni një lugë gjelle dhe vendoseni në një filxhani e mbulojeni me ujë të vluar.

Kjo përzierje mund të qëndrojë deri 2-3 muaj. Kjo recetë natyrale është e mrekullueshme edhe për dhimbjet e kokës.