16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Merkel: Gjermania do të marrë përgjegjësi më të madhe globale

spot_img

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, thotë se vendi i saj do të kërkojë të marrë më shumë përgjegjësi në çështjet botërore në vitin 2019, si dhe do të vazhdojë përpjekjet për zgjidhjen e çështjeve të vështira ndërkombëtare.

Në fjalimin e Vitit të Ri, Merkel iu përkushtua më shumë qasjes shumëpalëshe ndaj problemeve globale, pasi Berlini, prej 1 janarit, pritet të fillojë një mandat dyvjeçar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Ndër problemet me të cilat ballafaqohet Gjermania dhe bota, tha ajo, janë pyetjet rreth ndryshimeve të klimës, migrimit dhe betejës kundër terrorizmit ndërkombëtar.

“Ne duam t’i trajtojmë këto pyetje për interesin tonë dhe mënyra më e mirë për ne për të bërë këtë është duke marrë parasysh interesat e të tjerëve”, tha ajo.

“Ky është mësimi i dy luftërave botërore të shekullit të kaluar. Por kjo bindje sot nuk ndahet nga të gjithë – siguria e bashkëpunimit ndërkombëtar është nën presion” shtoi Merkel.

“Në një situatë të tillë, ne duhet të qëndrojmë përsëri lart për bindjet tona, të bëjmë argumente, të luftojmë. Dhe ne duhet të marrim më shumë përgjegjësi për interesin tonë, “tha Merkel./real-news.tv/

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat