fbpx

Merkel kërkon reformim të FMN dhe Bankës Botërore për të rikthyer besimin në sistemin financiar

merkel-in-Davos.jpg

Organizatat globale si Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore duhet të reformohen për të rikthyer besimin në sistemin financiar botëror, tha kancelarja gjermane Angela Merkel të mërkurën, duke mbrojtur multilateralizmin si një garantues fitues.

“Për një kohë të gjatë vendet në zhvillim si Kina dhe India ndikuan në ekonominë botërore në një mënyrë shumë të fortë dhe kur një sistem ekzistues merr shumë kohë për të reaguar pasojat janë se vendet e tjera e bëjnë veten të dukshëm nëpërmjet institucioneve të reja”, tha Merkel në Forumin Ekonomik Botëror që po mbahet në Davos./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303