Merr flakë pema e Krishtlindjes, e tmerrshme ajo që i ndodh mamasë dhe 2 fëmijëve

Momenti më i bukur, që është ai i Krishtlindjeve, është kthyer në tmerr për një familje.

Në një ndërtesë apartamentesh në Hinterland të Torinos një zjarr i papritur shpërtheu në shtëpi duke kërcënuar banorët. Alarmi u nxit mbrëmjen e së martës, menjëherë pas orës 11.30, në një apartament në katin e katërt të një ndërtese në Via Gramsci në qytetin e Orbasano.

Në shtëpi në atë kohë ishte një nënë me dy fëmijët e saj të vegjël që menjëherë kërkuan ndihmë nga banorët e tjerë të ndërtesës, por u kapën në befasi nga flakët dhe u detyruan të strehohen në dhomat e tjera të shtëpisë, ku ata u shpëtuan përfundimisht nga zjarrfikësit.

Nëna dhe fëmijët u dërguan me urgjencë në spital ku pas ndihmës së nevojshme mjekësore fatmirësisht janë në gjendje të mirë shëndetësore. Ata u mbajtën nën vëzhgim tërë natën, por gjendja e tyre nuk është shqetësuese.

Për të shkaktuar zjarrin, sipas gjetjeve paraprake, do të kishte qenë një qark i shkurtër që ndizte një prizë, ku ishin lidhur edhe dritat e pemës së Krishtlindjes, ashtu edhe grazhdi i vogël që kishte vendosur familja.

Afërsia me tenda, sofra dhe orendi të tjera bëri që pjesa tjetër të shpërthej në flakë, të cilat dëmtuan rëndë dhomën përpara se zjarrfikëset të mund të shuanin zjarrin. Si masë paraprake zjarrfikësja evakuoi tërë ndërtesën deri sa të përfunduan operacionet.