fbpx

Merren peng nxënësit e një shkolle në Kamerun

Cameroon.jpg

Të paktën 78 nxënës janë rrëmbyer nga një shkollë në perëndim të Kamerunit.

Gjithashtu, edhe tre persona të tjerë, duke përfshirë drejtorin e shkollës, u rrëmbyen mëngjesin e së hënës në Bamenda, raporton BBC.

Guvernatori Adolphe Lele L’Afrique fajësoi militantët separatistë.

Rajonet e Veriperëndimit dhe Jugperëndimit të Kamerunit janë goditur nga një kryengritje separatiste gjatë viteve të fundit.

Milicia, që ka kërkuar pavarësinë e dy rajove që flasin anglisht, bëri thirje për një bojkot të shkollave.

Por asnjë grup nuk mori përsipër rrëmbimin e nxënësve në Shkollën e Mesme Presbyteriane, e cila ka nxënës të moshës ndërmjet 10 dhe 14 vjeç.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *