fbpx

Mësoni se cilat vitamina ju mbrojnë nga COVID-19

AZ_vitamins_2.jpg

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.

“Unë personalisht i marr këto për të ulur rrezikun e infektimit me COVID-19 dhe për të zvogëluar ndërlikimet nëse sëmurem. Ata punojnë së bashku për të ekuilibruar sistemin tuaj monitor dhe për të mbështetur mushkëritë tuaja”, thotë eksperti shëndetësor Fred Pescatore.

Parandaloni pneumoninë me vitaminë C

Pneumonia është e zakonshme me COVID-19, por vitamina C mund të zvogëlojë rrezikun e kontraktimit të infeksionit sekondar deri në 95 për qind sipas një studimi.

Arsyeja? Ka aftësinë të shkatërrojë pneumoninë bakteriale dhe virale.

Shkatërroni virusin me vitaminën D

Vitamina D3 ndihmon qelizat e bardha të gjakut të shkatërrojnë viruset që depërtojnë në mushkëri, duke ulur rrezikun e infeksionit të frymëmarrjes me 64 për qind dhe ndërlikimet e COVID-19 shtatë herë.

Ndërsa rrezet e diellit rrisin vitaminën D3, plotësimi siguron nivele të përshtatshme.

Mbroni mushkëritë me vitaminë A

Vitamina e tretshme në yndyrë mban rrjedhjen e mukusit, e cila parandalon ngjitjen e viruseve, replikimin dhe sëmundjen tuaj, shpjegon Dr. Pescatore.

 

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303