fbpx

Meta doli i revoltuar dhe dha vendimin e prerë, reagon urgjent Rama, zbulon se…

Presidenti Ilir Meta ka qenë mjaft i revoltuar sot lidhur me ndryshimet kushtetuese për të cilat theksoi se nuk do t’i njohë, por fill pas kësaj deklarate ka ardhur dhe reagimi i Kryeministrit Edi Rama. Ky i fundit me anë të një statusi më Tëitter, tha se sistemi nuk do të ndryshojë, po ashtu koalicionet nuk do të ndalohen, po listat do hapen nga Kuvendi i Shqipërisë me ligj, me zakon e me karton.

Mes të tjerash kreu i qeverisë u ndal dhe tek deklarata e Metës për modelin lindor, ndërsa shtoi se ai do të jetë gjerman.

MESAZHI I RAMËS

IM thotë ndryshimi i sistemit,heqja e koalicioneve,hapja e listave bëhen vetëm me referendum! Askund nuk bëhet referendum për këto çështje. Ndërsa këtu as sistemi s’do ndryshojë,as koalicionet s’do ndalohen,po listat do hapen nga Kuvendi i Shqipërisë me ligj, me zakon e me karton! Sa për modelin lindor, modeli i koalicionit që kemi s’është as perëndimor,as jugor,as verior dhe prandaj nuk gjendet askund në lindje a në perëndirm! Modeli i ri do të jetë gjerman e plotësisht europian, koalicion tamam, me zë, figura e program,jo kosh karavidhesh pa din as iman!