fbpx

Meta: Leskaj të qëndrojë në krye të KLSH-së

leskaj-meta.jpg

Kreu i shtetit Ilir Meta, ka vendosur të mos dekretojë largimin nga detyra si kryetar i KLSH-së,Bujar Leskaj.  Përmes një letre Meta shpjegon se Leskaj do të qëndrojë në krye të KLSH-së deri sa të zgjidhet kryetari i ri.

 

Për sa i takon ushtrimit të mandatit si kryetar i Kontrollit të Lartë të Shtetit, pas përfundimit të afatit të tij 7-vjeçar, kjo çështje është e zgjidhur nga vet ligji nr.154/2014 “Për organizimin dhe funksionimin e Kontrollit të Lartë të Shtetit”, ku në nenin 24 parashikohet shprehimisht se: “Pas përfundimit të mandatit të Kryetarit të KLSH, ky i fundit qëndron në detyrë deri në zgjidhjen e kryetarit të ri,” shkruhet në letrën e Metës.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *