27.5 C
Tirana
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Miliarderët më të dështuar për vitin 2018

spot_img

Viti 2018 ishte i turbullt edhe për investitorët, pasi shumë ngjarje të rëndësishme si Brexit dhe mosmarrëveshja ekonomike e Kinës dhe SHBA-së shkaktuan trazira në biznese të ndryshme.

 

Një ndër miliarderët që pësoi dëm të madh ishte Mark Zuckerberg, i cili humbi 18.7 miliardë dollarë këtë vit për shkak të skandalit të Facebook.

 

Edhe pse për themeluesin Zuckerberg ishte një vit i tmerrshëm, revista Forbes ka zbuluar se ai ishte i vetmi amerikan në listën e miliarderëve më të dështuar, ndërsa pjesa tjetër përbëhej kryesisht nga biznesmenë nga Azia.

 

Lista e miliarderëve që “dështuan” në 2018:

 

  1. Mark Zuckerberg (Humbi 18.7 miliardë dollarë)

 

  1. Amancio Ortega ( Humbi 16.2 miliardë dollarë)

 

  1. Georg Schaeffler (Humbi 14 miliardë dollarë)

 

  1. Ma Huateng (Humbi 10.1 miliardë dollarë)

 

  1. Carlos Slim Helú (Humbi 9.3 miliardë dollarë)

 

  1. Jorge Paulo Lemann (Humbi 9.2 miliardë dollarë)

 

  1. Charoen Sirivadhanabhakdi (Humbi 7.24 miliardë dollarë)

 

  1. Pollyanna Chu (Humbi 7.2 miliardë dollarë)

 

  1. Wang Wei (Humbi 6.7 miliardë dollarë)

 

10. Zhou Qunfei (Humbi 6.3 miliardë dollarë)

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat