fbpx

Ministri britanik i Shëndetësisë: Varianti “Delta” është 40% më i transmetueshëm

Screenshot_19-4.jpg

Varianti “Delta” i koronavirusit vlerësohet të jetë 40 për qind më i transmetueshëm se varianti “Alpha” që shkaktoi valën e fundit të infeksioneve në Britaninë e Madhe, tha të dielën ministri britanik i Shëndetësisë.Por personat që kanë marrë dy doza vaksine, duhet të mbrohen në mënyrë të barabartë nga cilado variant, shtoi ai.

“Kjo shifër, rreth 40 përqind më e transmetueshme, është me të vërtetë këshilla e fundit që kam,” tha sekretari i shëndetësisë Matt Hancock për Sky News.

Varianti Delta është tani lloji dominant në Mbretërinë e Bashkuar, sipas shifrave të Shëndetit Publik të Anglisë. Ishte varianti Alpha, i njohur më parë si varianti Kent, që detyroi Mbretërinë e Bashkuar të bllokohej në janar.

Hancock tha se shifra prej 40 përqind erdhi nga organi qeveritar i këshilltarëve shkencorë, SAGE. Shqetësimet janë duke u shtuar nëse shfaqja e variantit “Delta” kërcënon afatin e përkohshëm të qeverisë për 21 qershorin për heqjen e kufizimeve të virusit. Hancock pranoi se varianti Delta e bën llogaritjen më të vështirë për 21 qershor.

“Ne do të shohim të dhënat për një javë tjetër dhe pastaj do të bëjmë një gjykim,” i tha ai BBC të dielën, duke theksuar se qeveria ishte absolutisht e hapur për shtyrjen e heqjes së kufizimeve.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303