fbpx

Ministri britanik paralajmëron sulme të rënda terroriste

airportsss.jpg

Ministri i Sigurisë në Britani të Madhe, Ben Wallace tha se Al-Kaeda po planifikon sulme ndaj aeroporteve dhe avionëve dhe madje planifikon të përdorë avionë të mbushur me eksploziv për të ulur objektivat në një përpjekje për t’u bërë sërish organizata terroriste më e frikshme në botë.

Wallace u takua me zyrtarë të aeroportit një javë më parë për të diskutuar çështjen. Duke folur për Sunday Times, Wallace gjithashtu diskutoi për ‘kërcënimin e brendshëm’ të terroristëve që punojnë fshehtas në aeroport.

Sipas tij, grupi terrorist që qëndron pas sulmeve të Kullave Binjake në Nju Jork më 2001 po planifikon një sërë sulmesh vdekjeprurëse të reja, që po ‘mbajnë ministrat zgjuar gjatë natës’.

‘Kërcënimi i aviacionit është i vërtetë. Aviacioni është ende një ngjarje blu për këta terroristë.

Al-Kaeda po ringjallet. Ata janë riorganizuar. Ata po shtyjnë gjithnjë e më shumë komplote drejt Evropës dhe janë njohur me metoda të reja dhe ende aspirojnë në sulmet e aviacionit, “tha ai.

Deklarata vjen disa ditë pasi Aeroporti i Gatwick në Londër u mbyll për më shumë se 36 orë pasi një dron shkaktoi kaos në qiell mbi aeroport.

Wallace tha se siguria në rritje e aeroportit do të thotë se terroristët do të përpiqen të gjejnë metoda të reja për kryerjen e sulmeve./real-news.tv/

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *