30.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Ministri jep dorëheqjen pas vdekjes së 11 foshnjave

spot_img

Ministri i Shëndetësisë së Tunizisë, Abderraouf Cherif ka dhënë dorëheqje pa vdekjes së 11 foshnjave të sapolindura në një spital në kryeqytetin Tunis.

Foshnjat vdiqën nga tronditja septike [ndërlikim i infeksioneve bakteriale] në spitalin e lindjes në Rabta me rreth datave 7-8 mars.

Kryeministri Youssef Chahed tha se hetimet rreth praktikave mjekësore, farmaceutike dhe higjienike të institucionit shtetëror.

Dorëheqja e Cherif vjen vetëm katër muaj pas emërimit të tij.

Shoqërisa e pediatrisë tuniziane përmes një postimi në rrjetin social Facebok, u bëri thirrje autoriteteve që të “hedhin dritë” mbi rastin dhe kritikuan “kushtet e pasigurta në të cilat punojnë profesionistët shëndetësorë”./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat