fbpx

Ministrja e Arsimit flet për masat dhe rritjen e pagave për mësuesit, jep detajet

kushi-1-770x441.png

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi po mban fjalën e saj në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama. Ajo ka folur për mësimin online si dhe për rritjen e pagave për mësuesit.

Po ashtu ministrja tha se tashmë nuk ka raste abuzime kur deputetët apo zyrtarët ndërhynim për të punësuar mësues, pasi ata kalojnë përmes një procesi transparent siç është portali “mësues për Shqipërinë”.

“Dua ta nis këtë prezantim me disa nga raportet ndërkombëtare për vlerësimin e arsimit. Do ndalem tek një raport i Bankës Botërore, qe e vlerëson Shqipërinë si një ndër 10 vendet me përmirësim në arsim. Shqipëria në vitet e fundit ka pasur rritje në arsim. Jemi të ndërgjegjshëm që kemi ende punë për të bërë. Por jemi në rrugën e duhur. Është me rëndësi, pasi këto raporte janë jo vetëm inkurajuese, por dhe sfiduese. Në buxhetin e 2021, për sektorin e arsimit ne i përmbahemi objektivave që kemi vendosur. Rritja e pagave është një nga lajmet më të mira që sjell ky buxhet. Mësuesit, pas mjekëve dhe infermierëve, janë heronjtë e ditës. Ata po punojnë me përkushtim. Nuk ka më raste kur ndërhynin deputetët apo jepej lekë për vendin e punës”, tha ministrja Kushi.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303