fbpx

Ministrja e Arsimit jep lajmin e mirë, ç’pritet të ndodhë në 2021-in

kushi-1-770x441.png

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi teksa foli për gazetarët lidhur me vendimet që do të ndërmerren për Arsimin, ajo bëri me dije edhe disa detaje për përfitimin e librave falas.

Kushi sqaroi se vitin e ardhshëm edhe nxënësit e klasave të gjashta dhe të shtata do të përfitojnë nga kjo skemë.

Evis Kushi: Në vitin 2021 paga e mësuesve do të rritet me 15%. 75.8 miliardë lekë është buxheti për arsimin në vitin 2021. 250 mijë nxënës do të përfitojnë nga skema për libra falas. Këtë vit do të ketë libra falas edhe për klasat e gjashta dhe të shtata. Qëllimi ynë është që të kemi më shumë mësuesë ndihmës. Sot është e pamundur që një mësues të punësohet nga partitë, kjo nuk ndodh, punësimi vjen vetëm nga portali.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303