fbpx

Mjalti dhe bajamet, kombinimi magjik për zgjidhjen e shumë problemeve shëndetësore

Mjalti dhe bajamet janë dy përbërës të pasur me lëndë ushqyese dhe veti terapeutike të cilat, nëse kombinohen së bashku, na ndihmojnë të parandalojmë shumë sëmundje shëndetësore.

Bajamet dhe mjalti janë dy ushqime energjike, për këtë arsye ju rekomandojmë t’i konsumoni në mëngjes. Ata përmbajnë minerale të ndryshme, vitamina dhe proteina themelore që na ndihmojnë të fillojmë ditën me energjinë e duhur.

Më poshtë rendisim përfitimet kryesore të kombinimit të mjaltit dhe bajameve.

-Të dy përbërësit kanë veti bakteriale, të cilat promovojnë procesin e tretjes duke përmirësuar florën e zorrëve dhe duke parandaluar kapsllëkun.

-Të qenit të pasur me bakër dhe hekur, bajamet dhe mjalti ndihmojnë në parandalimin dhe luftimin e anemisë. Përveç kësaj, ata promovojnë sintezën e hemoglobinës.

-Vitet e fundit është përhapur zakoni për të ngrënë 7 bajame në ditë, për rreth tre muaj, për të parandaluar dhe trajtuar aneminë.

-Konsumimi i rregullt i mjaltit dhe bajameve ndihmon gjithashtu në trajtimin e kollës dhe ftohjes.

-Mjalti, në veçanti, ka një veprim termogjen që përshpejton metabolizmin dhe nxit djegien e yndyrës. Bajamet kanë një efekt ngopës dhe na lejojnë të hamë më pak midis vakteve.

-Bajamet dhe mjalti përmbajnë hekur, zink, acid folik dhe vitaminë C, dhe një sasi e rëndësishme të fibrave.