fbpx

Mjeku epidemiolog: Stina e verës ilaç për COVID-19, ja si e shikoj situatën në Shqipëri

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti ka reaguar në lidhje me situatën nga koronavirusi. Ai e cilëson një lloj ilaçi stinën e verës për koronavirusin e ri COVID-19.

Në një lidhje ‘skype’ në News24, Alimehmeti bëri apel për respektimin e masave dhe vitimin e grumbullimeve. Ai tha se deri tani Shqipëria është në një situatë të mirë duke iu referuar shifrave zyrtare.

“Grumbullimet e njerëzve janë me shumë risk. 90% e rasteve me COVID janë kontakteve të personave të prekur më parë. Rritja thjesht e numrave, rasteve të reja por kapaciteti spitalor mbetet njësoj, është e qëndrueshme gjendja në spitale do të thotë që ne jemi relativisht të qetë. Nuk kemi vdekje. Kemi vetëm 3% të shtretërve të zënë, kemi kapacitet 97%. Jemi shumë mirë nga ky drejtim. Sëmundje të llojeve të ndryshme kalojnë në popullatë por bëhen serioze në momentin që kanë nevojë për kujdes spitalor apo intensiv”, deklaroi Alimehmeti.