fbpx

Monitorimi nga NATO i fluturimit të Air Serbia në zonën ruse, reagon Vuçiç

vucic-1.jpg

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjatë një emisioni në RTS ditën e djeshme ka lexuar raportin zyrtar nga fluturimi i datës 6 prill nga Moska në Beograd.

“Lert u vonua 3 orë e 20 minuta. Jo shumë larg kufirit rus me Letoninë, ne u paralajmëruam të përpiqeshim të identifikonim vizualisht avionin ngjitur me tonin. Ai ishte gjithashtu një gjuetar ushtarak. Me sa duket, në zonën ajrore ruse ka qenë një avion i NATO-s. Ai shkoi nga e majta në të djathtë, por pa rrezikuar sigurinë e avionit tonë. Më pas ai u zhduk shpejt nga sytë”,  lexoi Vuçiç raportin e pilotit të Airbus.

“Serbia do t’i kërkojë NATO-s shpjegim lidhur me incidentin”, tha presidenti.

“Le të shohim se kush pretendon të jetë i zgjuar për të rrezikuar aviacionin civil dhe rrezikon civilët në një fluturim dhe çfarë pretendon. Ose ndoshta është një rastësi, por do të ishte mirë të na tregonim, sepse tani kemi koordinatat e sakta se ku është shfaqur avioni”, tha Vuçiç për RTS.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303