21.5 C
Tirana
E diel, 26 Maj, 2024

TË FUNDIT

Mrekullia Leklerk, fiton garën e parë në karrierë

spot_img

Sharl Leklerk ka fituar çmimin e Madh të Belgjikës, duke arritur njëkohësisht dhe suksesin e parë në karrierë në Formula 1. Piloti nga Monako ka kurorëzuar një garë perfekte, ndonëse vuajti jo pak në xhirot e fundit për shkak të gomave, por gjithsesi arriti ta mbajë pas shpine Hamilton dhe Mercedesin tjetër të Botasit. Në vend të katërt e përfundoi Sebastian Fetel.

Kështu Leklerk futet në histori si piloti më i ri i Ferrarit që arrinn të fitojë një garë. Ai do të mbushë 22 vjeç më 16 tetor dhe lë pas të gjithë emrat e lavdishëm të së shkuarës, ndërsa tifozët e Ferrarit shpresojnë që skuderia e tyre të rikthehet të dominojë si dukur. Gjithsesi kjo ishte vetëm një garë, Leklerkut i duhet të punojë fort.
spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat