fbpx

MSH/ 13 humbje jete në 24 orët e fundit dhe 782 raste të reja në Shqipëri

Screenshot_15-4.png

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Shqipëri nga 2256 testime janë regjistruar 782 raste të reja, ndërsa 13 pacientë kanë humbur jetën në 4 spitalet covid në Tiranë.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve e humbën jetën: 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Vlora, 2 nga Berati, 2 nga Durrësi, 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Pogradeci dhe 1 qytetar nga Korça.

Janë kryer 2256 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 131 testime janë kryer për arsye depistimi. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 782 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

 

315 raste në Tiranë, 46 raste në Sarandë, 32 raste në Fier, Kavajë, Vlorë,

31 raste në Berat, 30 raste në Durrës dhe Lushnje, 28 raste në Shkodër,

23 raste në Elbasan, 22 raste në Lezhë, 21 raste në Kolonjë,

18 raste në Pogradec, 16 raste në Kuçovë, 15 raste në Kurbin,

10 raste në Krujë, 9 raste në Has dhe Përmet, 8 raste në Malësi e Madhe,

7 raste në Kukës, Mirditë, Mallakastër, Gramsh, 6 raste në Mat,

5 raste në Korçë dhe Delvinë, 4 raste në Peqin dhe Skrapar,

1 rast në Librazhd, Gjirokastër, Bulqizë.

 

Në 24 orët e fundit janë shëruar 572 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 20.484 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 480 pacientë, 33 në terapi intensive, 14 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për të respektuar rregullat e distancimit fizik, vendosjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesin për higjienën.

 

COVID-19 – Statistika (03 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore 782

Të shëruar ne 24 orë 572

Të shtruar në spitale 480

Humbje jete në 24 orë 13

Testime ditore 2.256

 

Testime totale 197.062

Raste pozitive 40.501

Raste të shëruara 20.484

Raste Aktive 19.165

Humbje jete 852

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 10282

Durrës 1320

Elbasan 794

Fier 1455

Korçë 982

Vlorë 953

Shkodër 844

Lezhë 742

Berat 649

Kukës 397

Dibër 213

Gjirokastër 534

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303