fbpx

Mundësitë që qeveria e ardhshme të bëhet vetëm me numrat e VV-së dhe LDK-së

l-600x360.png

Me 62 deputetë nga Vetëvendosja dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, qeveria e Kosovës mund të krijohet me këta numra

Lëvizja Vetëvendosje ka siguruar 32 deputetët, një më shumë sesa që kishte para numërimit të votave të fundit të ardhura nga diaspora.

Ndërsa, Lidhja Demokratike e Kosovës e cila po negocion me të parën për formimin e qeverisë ka marrë 29 deputetë.

Kështu i bie se bashkërisht këto dy parti kanë rrafsh 61 deputetë, aq sa edhe duhen për krijimin e Qeverisë.

Mbetet të shihet se cilët do të jenë hapat e ardhshëm të këtyre dy partive – pas certifikimit të rezultateve nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Deri atëherë Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës do të vazhdojnë takimet për të harmonizuar programin, tash që po bëhet një muaj nga zgjedhjet e 6 tetorit.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303