fbpx

Muzika Reggea mbrohet nga Unesco

104536772_bob_getty.jpg

Reggae është shtuar në listën e thesareve kulturore ndërkombëtare të cilat Kombet e Bashkuara kanë konsideruar të denjë për mbrojtje dhe promovim.

Muzika, e cila lindi në Xhamajka në vitet 1960 në sajë të artistëve si Toots dhe Maytals, Peter Tosh dhe Bob Marley, u shtua në koleksion për shkak të “trashëgimisë kulturore të paprekshme”.

Reggae u shfaq në Karaibe në fund të viteve 1960, me pionierët e hershëm si Lee Scratch Perry, Princi Buster dhe Wailers, të themeluar nga Marley, Tosh dhe Bunny Wailer.

Reggae u bë popullore në Shtetet e Bashkuara, por veçanërisht lulëzoi në Britani të Madhe, e cila ishte bërë shtëpia e shumë emigrantëve xhamajkanë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Xhamajka kishte aplikuar për përfshirjen e muzikës reggae në listë këtë vit në një takim të agjencisë së OKB-së në ishullin e Mauritius.

Qëllimi i përfshirjes në listën e mbrojtjes është të sigurojë respekt për komunitetet, grupet dhe individët e përfshirë në aktivitetin e listuar, për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të inkurajuar vlerësimin e këtyre aktiviteteve në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar.

“Reggae është unike xhamajkane,” tha Olivia Grange, ministre e kulturës e Xhamajkës, “Është një muzikë që kemi krijuar dhe që ka depërtuar në të gjitha anët e botës”.

Duke njoftuar vendimin, Unesco (Organizata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kombeve të Bashkuara) tha se “kontributi i muzikës në diskursin ndërkombëtar mbi çështjet e padrejtësisë, rezistencës, dashurisë dhe njerëzimit nënvizon dinamikën e elementit si njëherësh socio-politike, sensual dhe shpirtëror “.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *