fbpx

NASA: Do të zbulojmë jetë jashtëtokësore brenda 20 viteve

E462291A-BF3F-48B6-90D7-8A7621E8587A.jpeg

NASA ka njoftuar se jeta jashtëtokësore mund të zbulohet në dy dekadat e ardhshme.
Ekspertët thonë se kërkimi udhëhiqet më tepër në ato planete që kanë të njëjtat karakteristika si Toka, duke i ndihmuar shkencëtarët të eliminojnë botë të pajetueshme nga ato që mund të kenë premtime për jetën, siç është hëna e akullt Enceladus dhe Europa.
“Para se të kërkojmë për jetë, ne po përpiqemi të identifikojmë se cilët nga këto planet ka kushte klimaterike për të pasur jetë”, ka deklaruar Tony del Genio, përfaqësues i NASA-s./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303