fbpx

NATO zhvillon stërvitjen më të madhe që pas Luftës së Ftohtë

Nato.jpg

NATO, organizata që bashkon ushtritë e vendeve të ndryshme, po zhvillon stërvitjen më të madhe ushtarake që nga Lufta e Ftohtë, duke provuar se si do t’i përgjigjej pushtimit të një aleati.

Operacioni, Trident Juncture, filloi javën e kaluar dhe përfshin të gjithë 29 anëtarët e NATO-s, si dhe Finlandën dhe Suedinë.

Stërvitja ushtarake po bëhet disa qindra milje nga kufiri i Norvegjisë me Rusinë, dhe përfshin 50,000 trupa ushtarake dhe mijëra mjete të mëdha ushtarake.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *