fbpx

Ndërron jetë artisti legjendar i hitit “Ain‘t No Sunshine”

Një prej këngëtarëve me ndikim të madh në muzikën botërore, Bill Withers, ka ndërruar jetë në moshën 81 vjeçare pas disa komplikimeve që pati me zemër.

Lajmin e ka bërë të ditur familja e këngëtarit:

“Jemi shkatërruar nga humbja e burrit dhe babait tonë të dashur, të përkushtuar. Një njeri i vetmuar me zemër të nxitur për t’u lidhur me botën në përgjithësi, me poezinë dhe muzikën e tij, ai foli me ndershmëri me njerëzit dhe i lidhi ata me njëri-tjetrin. Si një jetë private, pasi jetonte afër familjes dhe miqve, muzika e tij i përket përgjithmonë botës. Në këtë kohë të vështirë, lutemi që muzika e tij të ofrojë rehati dhe argëtim…”, shkruhej në deklaratë.

Këngët e Withers janë disa nga më të pëlqyerat në librin e këngëve amerikane. “Ain’t No Sunshine” konsiderohet si një nga gjurmët e pashlyeshme të të gjitha kohërave, ndërsa “Lean on Me” që i kushtohet miqësisë, është lëshuar në përurimet e presidentëve Barack Obama dhe Bill Clinton.

“Lean on me” është bërë gjithashtu një himn gjatë shpërthimit të pandemisë coronavirusit, kënduar nga nxënësit e shkollave dhe në pritje të improvizuara nga ballkonet për të treguar mbështetje për njëri-tjetrin.