fbpx

Ndodh ajo që askush nuk e kishte menduar! Ish-të dënuarit e burgut në Afganistan kthehen në…

800-0-613f4f8ac0e59.png

Talebanët kanë formuar qeverinë e re dhe rrjedhimisht, drejtojnë të gjithë vendin. Burgu i sigurisë së lartë Pul-E Charkhi tani drejtohet nga ish të burgosurit.

Sipas mediave të huaja, ish të burgosurit janë gardianët e ri të burgut.
Tani që talebanët kanë marrë Afganistanin ata thonë se ka rreth 60 të burgosur në këtë kompleks dhe se ata po trajtohen në mënyrë të drejtë.

“Ne po përpiqemi t’i mbajmë nivelet e ulëta të krimit. Dhe masat do të shpallen brenda një jave apo më shumë”, thotë drejtori i burgut Sharafatullah Hozaifa, i cili thotë se ka qenë talebanë që nga fillimi i lëvizjes.

Advertisement

Ndërsa mëson punën e re, Hozaifa përsëriti mesazhin që talebanët kanë përcjellë: gjithçka është falur dhe është koha për një kapitull të ri.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303