fbpx

Ndodh mrekullia, si i mbijetoi 1-vjeçari transplantit të mëlçisë dhe Covid-19

Screenshot_56-2.jpg

Kasen Donerlson është 1-vjeçari, i cili arriti t’i mbijetojë sëmundjes të mëlçisë dhe Covid-19.

Kur ishte vëtëm 2 muajsh vogëlushi shfaqi simptoma serioze të sëmundjes të rrallë të mëlçisë atresia biliare, e cila shkakton bllokime në rrugët nga mëlçia në fshikëz e tëmthit.

Por për tu shëruar atij i duhej një transplant i melçisë.

Në fund të muajt nëntor Kasen filloi të kishte ethe dhe pas tamponit ai doli pozitiv me Covid-19.

Fatëmirësisht, pas katër ditësh në spital, Kasen ia doli.

Ndërsa dy javë më vonë, në dhjetor, Kasen gjeti një dhurues të mëlçisë.

Ndërsa më 3 janar, vogëlushi bëri transplantin e tij.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303