fbpx

“Në hekur dhe në rroba, virusi qëndron deri në…”. Pedagogia zbulon për sa kohë ‘e marrim’ COVID-19

ja-sa.jpg

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Opinion”, pedagogia në Oxford, Detina Zalli, ka shpjeguar për gjithë qytetarët se koronavirusi qëndron më gjatë në plastikë dhe në çelkë, duke qëndruar aty dhe për rreth tre ditë, ndërsa sipas saj koha që qëndron në rroba është më e shkurtër.

Pedagogia e Oxfordit thekson se ende nuk është e qartë nëse temperaturat e larta mund ta vrasin koronavirusin, edhe pse në Kinë është testuar se temperatura më e favorshme e tij është ajo kur shkon rreth 8.7 gradë celsius.

Trasmetohet përmes ajrit?

Po, trasmetohet dhe përmes ajrit, por edhe përmes prekjes. Në fakt ka patur shumë studime mjkësore. Një studim në Kinë, ka treguat që virusi qëndron 24 orë në një sipërfaqe që është e shesht si dërras dhe deri në tre ditë si plastika ose çeliku. Preferon sipërfaqe të sheshta, ndërsa rrobat për shembull nuk janë sipërfaqe të shesht mendohet se nuk qëndron gjatë.

Edhe këpuca ka sipqërfaqe, nëse prek këpucën dhe prek me dorë gojën ose syrin do merret. Ushqimi nuk është rrezik, por rrezik janë më tepër lugët, gotat, për shembull një kafe që përdoret nga të gjithë njerëzit dhe nëse prekim me duar fytyrën me duar mund të trasmetohet.

E vret virusin temperatura e lartë?

Studimet në Kinë tregojnë se virusi preferon një temperaturë 8.7 gradë dhe temperaturat e larta mund të vrasin. Po shkencëtarë të tjerë e kanë vënë në dyshim këtë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303