fbpx

Nëndetëset bërthamore: Cilat superfuqi kanë më shumë?

Screenshot_8-10.jpg

Marrëveshja e djeshme e mbrojtjes midis Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar për t’i siguruar teknologji Australisë për të ndërtuar nëndetëse bërthamore ka shkaktuar një stuhi reagimesh.Analizat dhe kritikat janë shfaqur në të gjitha mediat, ku shumica prej tyre konvergojnë në pikëpamjen se kjo lëvizje është bërë për të bërë presion mbi Kinën në fushën e betejës gjeopolitike. Pekini, nga ana e tij, ka bërë tashmë lëvizjet e para, duke aplikuar për pranimin e tij në Marrëveshjen Gjithëpërfshirëse dhe Progresive mbi Partneritetin Ndërkufitar në Paqësor (CPTPP).Flota e nëndetëseve është një nga mjetet më të fuqishme në superioritetin dhe sovranitetin mbrojtës të një vendi. Nëndetëset bërthamore, nga ana tjetër, kanë teknologjinë më të përparuar dhe në të njëjtën kohë të shtrenjtë, dhe për këtë arsye, janë vetëm gjashtë vende që kanë nëndetëse të tilla, me ose pa aftësinë për të lëshuar raketa balistike.Vendi që dominon është SHBA pasi në total ka 68 nëndetëse bërthamore, me 14 prej tyre balistike. Rusia është në vendin e dytë me shumë më pak 29 nëndetëse, por 11 prej tyre balistike, ndërsa Moska planifikon të ndërtojë më shumë të tilla.Me më pak se gjysmën e nëndetëseve ruse, Kina ka 12, por gjysma e tyre janë raketa balistike. Pekini ishte tepër vonë për të zhvilluar armatimet e tij mbrojtëse në krahasim me fuqitë e tjera të mëdha (ai nisi aeroplanmbajtësin e parë disa vjet më parë).11 nëndetëset e Britanisë (katër balistike) e vendosin atë përpara Francës, e cila ka gjithsej tetë. Në vendin e fundit me një nëndetëse raketash balistike është India.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303