fbpx

‘Nëse nuk marrim datë për negociatat qeveria ka vdekur, zgjedhje të parakohshme’

Kreu i Lëvizjes Besa, Bilal Kasami, thotë se nëse Maqedonia e Veriut nuk fillon negociatat me Bashkimin Evropian, qeveria duhet të japë dorëheqjen dhe të thërrasë menjëherë zgjedhje të parakohshme.

“Ne si Besa shpresojmë që BE të kapërcejë veten dhe në interes të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut sa më shpejt që të jetë e mundur, pra para Vitit të Ri, vendi do të marrë një datë për negociata. Nëse Maqedonia e Veriut nuk merr një datë, vetë kryeministri tha, kjo qeveri ka vdekur dhe duhet të thirren zgjedhje të parakohshme “, tha Kasami.

Bashkimi Evropian nuk arriti të marrë një vendim pozitiv për hapjen e bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në një takim ministror që u zhvillua të martën.

Kjo ishte shtyrja e tretë në 16 muaj.

Franca e bllokoi vendimin, ndërsa për të do të diskutohet edhe në një samit të BE-së që do të mbahet të enjten dhe të premten.