fbpx

Nëse shalqiri juaj ka shumë shenja kafe, duhet të tregoni kujdes

shalqi.jpg

Sa herë keni blerë një shalqi që ka rezultuar të jetë “kaj”? Pra, ka shumë sekrete të zgjuara me të cilat mund të blini atë të duhurin që do të jetë shumë i lëngshëm dhe i shijshëm.

E sigurt është se shalqinjtë që arrijnë në banakun e zarzavateve janë në të shumtën e rasteve mjaft të pjekura sepse prodhuesit e dinë se kur është koha e duhur për t’i prerë, por bëhen edhe gabime.

Çfarë do të thotë nëse shalqiri ka shenja kafe në të?

Këto shenja në shalqinj tregojnë se bletët u ulën në pikat e pjalmimit të luleve shumë herë. Sa më shumë që bletët e bëjnë këtë, aq më i ëmbël është shalqiri. Pra, është e përkryer për të blerë.

Këto janë sëmundjet që shëron lëkura e shalqirit

Shalqiri është një frut veror që falë përmbajtjes së lartë të ujit mund të reduktojë etjen. Përveç kësaj, shalqiri përmban edhe lloje të ndryshme të vitaminave, mineraleve dhe lëndëve të tjera ushqyese dhe shumë njerëz e përdorin atë në trajtime alternative për 5 sëmundje!

Megjithatë, është shumë e trishtueshme që shumica e konsumatorëve hanë vetëm frutin e shalqirit i cili ka ngjyrë të kuqe, ndërsa mishin e bardhë që është afër lëkurës e hedhin.Lëkura e shalqirit është e pasur me vitamina, elementë gjurmë, enzima dhe klorofil. Vitaminat që gjenden në lëkurën e shalqirit përfshijnë vitaminën A, vitaminën B2, vitaminën B6, vitaminën E dhe vitaminën C. Përmban gjithashtu citruline, një aminoacid, hekur, magnez, fosfor, kalium, zink, beta-karoten dhe likopen që ka shumë shëndet. përfitimet.

Vitamina E, vitamina C dhe proteinat që gjenden në lëkurën e shalqirit mund të përdoren për lëkurën dhe i bëjnë flokët me shkëlqim. Ndërsa beta-karoteni dhe likopeni mund të përdoren si antioksidant dhe forcojnë lëkurën e fytyrës dhe parandalojnë rrudhat në fytyrë.

Likopeni është një nga përbërësit e karotenoideve siç është beta-karotina. Likopeni në shalqi mund ta bëjë lëkurën e fytyrës të duket më rrezatuese, e freskët dhe të na bëjë të dukemi më të rinj. Likopeni gjithashtu mund të rrisë fertilitetin.

Besoni apo jo, hulumtimet tregojnë se përmbajtja e citrulinës në shalqi ka efekte të ngjashme me Viagrën, por krejtësisht pa efekte anësore. Në disa vende si në Amerikën e Jugut, Rusi, Ukrainë, Rumani, Bullgari dhe Arabisht, me lëkurat e shalqirit, shpesh hahet si turshi ose si perime.

Rezultati i një hulumtimi në Jordani tregon se lëkura e shalqinit mund të shërojë të paktën pesë lloje sëmundjesh. Presioni i lartë kronik i gjakut, pezmatimi i veshkave, urinimi i vështirë, kapsllëku dhe hipja.

Për presionin e lartë të gjakut këshillohet që lëkura e shalqinit të thahet dhe më pas të shtypet. Çdo ditë merrni 20 gr lëkurë të gatuar me pak ujë. Pacientët me tension të lartë të cilët e kanë pirë rregullisht për një muaj, do të mund të shërohen.

Për katër sëmundjet e tjera këshillohet që lëkura e shalqinit të pritet në copa të vogla, të zihet pak, më pas të bëhet një pastë dhe më pas të ruhet në shishe qelqi të mbyllura mirë. Është mirë të hahet një lugë në ditë para mëngjesit për një muaj.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303