Një bust dhe rrugë me emrin e Kacifas…nga grekët

kacifas-1.jpg

Kryetari i bashkisë së Agros në Greqi, ka propozuar këtë të enjte, që në kujtim të Konstantinos Kacifas, të riun që u vra nga policia shqiptare gjatë përplasjes së armatosur nga ana e tij me forcat RENEA në Bularat, të ndërtohet një bust i tij dhe një rrugë të ketë emrin e Kacifas. Sipas tij, ky është një akt i mire, pasi edhe historia moderne duhet t’i paraqitet qytetarëve.

Dimitris Kambosos e quajti vrase vdekjen e 35-vjeçarit, duke kritikuar njëherësh kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, dhe atë të Greqisë, Tsipras. Konstantinos Kacifas u vra nga RENEA në Bularat të Gjirokastrës, pasi ai gjuajti me armë ndaj autoriteteve shqiptare. Po ashtu, Dimitris Kambosos kritikoi edhe zgjedhjen e opozitës për të mos votuar për asnjë nga dy rezolutat që ai ka ngritur

Emri i Konstantinos Katcifas do t’i jepet një rruge në pjesën jugore të qytetit Argos.

Tashmë grekët kanë vendosur që ta shpallin hero, Kostantinos Kacifas-in.

scroll to top