fbpx

Njihuni me përfitimet e jashtëzakonshme të avokados

guacamole-and-avocados-shutterstock_400051756.jpg

Një studim i fundit i realizuar këtë vit zbuloi se personat të cilët konsumojnë avokadon më tepër sesa të tjerët kanë sasi më më të lartë të fibrave, vitaminave E dhe K, magnezit dhe kaliumit në organizëm.

Por njihuni më parë me disa përfitime të cilat vijnë si shkak i konsumimit të rregull të avokados:

Avokadot ju bëjnë të ndiheni të ngopur

Ushqimi I pasur me yndyrna të mira ndihmon në ngadalësimin e zbrazjes së stomakut, gjë që ju mban më të plotë dhe vonon kthimin e urisë. Avokadot sigurojnë rreth 22 gram yndyrë secila. Në një studim të kohëve të fundit, vullnetarët vlerësuan ndjenjat e kënaqësisë dhe oreksit pas ngrënies në vakte me ose pa avokado. Shtimi i gjysmës së avokados në vakte rezultoi në një rritje të konsiderueshme të ngopjes së vetë-raportuar dhe një dëshirë të zvogëluar për të ngrënë deri në pesë orë.

Ato mbrojnë zemrën tuaj

Avokadot ulin nivelin kolesterolin e cila ndihmon për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Avokadot janë gjithashtu një burim i kaliumit, një lëndë ushqyese që ndihmon në uljen e presionit të gjakut duke vepruar si një diuretik natyral për të spërkatur natriumin e tepërt dhe lëngun jashtë trupit, i cili lehtëson presionin në zemër dhe arteriet

Avokado ndihmon trupin tuaj të absorbojë lëndët ushqyese

Kosumimi i avokados gjatë vakteve mund të ndihmojë trupin tuaj të thithë më shumë antioksidantë nga ushqime të tjera të shëndetshme. Kombinimi i avokados me salcën e domates dhe karrotat rrit thithjen e vitaminës A, një lëndë ushqyese kryesore e nevojshme për lëkurën e shëndetshme, vizionin dhe imunitetin.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303