fbpx

‘Non-grata’ në Shqipëri, një tjetër shtet kërkoi arrestimin e eurodeputetes

Capture-13.jpg

Një ditë më parë Shqipëria shpalli person ‘non grata’ (të padëshiruar) eurodeputeten qipriote, Eleni Theocarus për nxitje të urrejtjes dhe pretendimeve territoriale, pas vrasjes së ekstremistit grek Kostandinos Kacifas në Bularat.

Por duket se masa e Shqipërisë ndaj eurodeputetes nuk është e para për 65-vjeçaren të njohur për bashkëpunim me grupet nacionaliste greko-qipriote.

Rezulton se në mars të vitit 2011, ajo u arrestua bashkë me tre eurodeputetë të tjerë nga ushtria turke, ndërsa zhvillonte një vizitë në Famagusta të Qipros për të parë gjendjen e monumenteve dhe të ndërtesave fetare.

Ndërkohë në vitin 2017, Azerbajxhani ka lëshuar një urdher arresti ndërkombëtar për eurodeputeten që ishte mes 100 vëzhguesve nga 30 vende gjatë referendumit në lidhje me rajonin e Nagorno-Karabakh. Kërkesa për arrestimin e saj nuk u pranua nga Interpol.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *