fbpx

Nuk ndalet! Trump padit mbesën e tij dhe New York Times

donald-trump.jpg

Ish -Presidenti Donald Trump ka paditur mbesën e tij dhe The New York Times për një histori të vitit 2018 në lidhje me pasurinë dhe taksat e familjes së tij.
Padia e Trump, e ngritur në gjykatën shtetërore në Nju Jork , akuzon Mary Trump për shkeljen e një marrëveshjeje zgjidhjeje duke zbuluar regjistrat e taksave që ajo mori në një mosmarrëveshje mbi pronën e Fred Trump.

Padia akuzon Times dhe tre nga reporterët e saj hetues, Susanne Craig, David Barstow dhe Russell Buettner, për kërkimin e Mary Trump si një burim informacioni dhe bindjen e saj për të dorëzuar dokumentet. Padia pretendon se gazetarët ishin të vetëdijshëm se marrëveshja e zgjidhjes e ndalonte atë të zbulonte dokumentet.
Historia e Times sfidoi pretendimet e Trump për pasuri të vetë-bërë duke dokumentuar sesi babai i tij, Fred, i kishte dhënë atij të paktën 413 milionë dollarë gjatë dekadave, përfshirë skemat e shmangies së taksave.

Në një deklaratë për NBC News, Mary Trump tha për xhaxhain e saj:

“Unë mendoj se ai është një humbës dhe ai do të hedhë gjithçka kundër murit që mundet. Eshtë ne dëshpërim. Muret po mbyllen dhe ai po hedh gjithçka kundër murit që mendon se do të ngjitet. Siç ndodh gjithmonë me Donald, ai do të përpiqet të ndryshojë temën”.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303