fbpx

OBSH lajmëron rritjen e numrit të vdekjeve javën e fundit nga Covid19: Vjen si pasojë e mosvaksinimit dhe lirimit të masave

GettyImages-1223640977_1350.jpg

WASHINGTON, DC - JUNE 30: Dr. Anthony Fauci, director of the National Institute for Allergy and Infectious Diseases, testifies at a hearing of the Senate Health, Education, Labor and Pensions Committee on June 30, 2020 in Washington, DC. The committee is examining efforts to contain the Covid-19 pandemic while putting people back to work and kids back in school. (Photo by Kevin Dietsch-Pool/Getty Images)

Varianti Delta po përhapet me shpejtësi dhe numri më i madh i vdekjeve vjen si pasojë e tij. OBSH ka lajmëruar se numri i vdekjeve ka nisur të rritet bindhëm që javën e kaluar, pasi kishin kaluar nëntë javë që numri po binte gradualisht. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka lajmëruar se numri i viktimave nga Covi-19 sa vjen e rritet dhe për këtë gjë ka fajësuar mosvaksinimin dhe lehtësimin e masave nga qeveritë.

Varianti Delta po përhapet me shpejtësi dhe numri më i madh i vdekjeve vjen si pasojë e tij. OBSH ka lajmëruar se numri i vdekjeve ka nisur të rritet bindhëm që javën e kaluar, pasi kishin kaluar nëntë javë që numri po binte gradualisht. Janë regjistruar më shumë se 55,000 jetë të humbura në gjithë botën, çka përbën rritje prej 3 për qind nga java e kaluar. Numri i të infektuarve është rritur për 10 për qind javën e kaluar, në gati 3 milionë. Numri më i madh është regjistruar në Brazil, Indi, Indonezi dhe Britani të Madhe.

OBSH-ja ka thënë se varianti Delta tani është identifikuar në 111 shtete dhe pritet të bëhet variant dominues në muajt në vazhdim.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303