33.5 C
Tirana
E premte, 19 Korrik, 2024

TË FUNDIT

OBSH ngre alarmin: Shqiptarët po japin shpirt rrugëve

spot_img

Shqipëria është një prej vendeve me numrin më të lartë të aksidenteve rrugore në botë. Alarmin e ngre Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Vetëm në muajin janar 15 persona humbën jetën në rrugë. Numri më i lartë i aksidenteve në këtë periudhë është kryer nga grupmoshat 25 deri ne 35 vjeç.

13.7 vdekje për 100 mijë banorë është shifra që publikon OBSH.  Raporti i fundit thekson se rrugët me vdekjeprurëse i ka Rusia me 18 vdekje për 100 mijë banorë, ndërsa rrugët me të sigurta janë në Norvegji dhe Zvicër përkatësisht 2.7 dhe 2.8 vdekje për 100 mijë banorë.  /Real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat