fbpx

Orkidea dhe legjenda e bukur që fshihet pas saj

Screenshot_29-3.jpg

Ne duam t’ju tregojmë për orkiden, kuptimin e saj më të thellë dhe disa legjenda që kanë të bëjnë me të.

Ajo është ndër lulet më të dashura, veçanërisht për Proustin, i cili e vendosi pranë Odette si një simbol i dashurisë dhe bashkimit shumëvjeçar. Bukuria, hijeshia, kuptimi i luleve janë diçka unike. Një lidhje me tipare simbolike, të mbushura me kuptime, të dhëna nga tregime pak a shumë të njohura që përjetësojnë vlerën dhe bukurinë e tyre.

Orkide duket si një lule me një aromë të ëmbël joshëse, me një bukuri misterioze të diktuar nga një bukuri e rrallë, unike për elegancën dhe ndjenjën e mbretërimit, një simbol i harmonisë dhe përsosjes dhe i përket Orchidales, një bimë barishtore shumëvjeçare, e pakrahasueshme për Ato kanë një jetë shumë të gjatë, veçanërisht nëse trajtohen me kujdesin e nevojshëm. E lindur në zonat tropikale të Azisë, Amerikës Qendrore, Amerikës së Jugut, orkidet mund të quhet një bimë universale dhe kozmopolitane.

Ajo është gjithashtu e pranishme në disa zona në veri të Rrethit Arktik ose në të egra të Patagonisë.

Domethënia që orkidea ka marrë me kalimin e kohës ndryshon nga kultura në kulturë dhe përcaktohet gjithashtu nga shumëllojshmëria e pasur e ngjyrave të saj. Ndërsa në Lindje simbolizon kulturën, përsosjen dhe elegancën, në Perëndim mesazhi i kësaj lule shpie në dashuri, pasion dhe gjithçka që sillet rreth kësaj ndjenje.

Nëse orkidea e kuqe është emblema e gjithë orkideve, ato të verdhat dëshmojnë dhe transmetojnë gëzim.

Orchidea gjelbër eshte simbol i natyrës dhe thjeshtësisë,

Orkidete ngjyre vjollce përfaqësojnë te veçantën dhe te rrallën

Të bardhët tregojnë dashurinë, ato blutë janë dëshmitaret e pastërtisë

Kuptohet mirë se si çdo ngjyrë ka kuptimin e vet të veçantë dhe për këtë arsye duhet të merret kujdes kur ta dhurosh.

Orchid ka qenë protagonist, gjatë shekujve, të shumë legjendave

Legjenda e Orchis

Në një mbretëri shumë të largët jetonte një djalë i ri me emrin Orchis. Ai ishte një njeri i mrekullueshëm i bukur, biri i një nimfë dhe një satiri.

Nga nëna e tij ai kishte trashëguar bukurinë, nga babai i tij pasionin e madh, ndjekjen e kënaqësisë trupore.

Ndodhi që gjatë festimeve të Dionisit, Orchis i ri joshi një priftëreshë. Kjo gjë ishte e ndaluar
nga vetë Perëndia.

I riu mendonte të martoheshe me të dhe të largohej ne fshehtesi, por nuk arriti keshtu nuk mundi të shpëtojë nga zemërimi i Moire që ndëshkonte sjelljen mëkatare dhe e bëri qe ate ta hanin kafshët e egra në pyll

Por perënditë nuk lejuan qe te mbetej nje kujtim i nje te riu kaq të bukur, dhe kështu nga mbetjet e tij u krijua nje lule. Bima kishte një formë të pazakontë, anatomie mashkulli që perfaqesonte shkakun e vdekjes së të riut. Kështu lindi orkidi i parë.

 

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *